• LAURENCE RITTER
  • Dodano 2009-11-29
  • Urodziła się w 1971 r. we Francji, ukończyła Instytut Nauk Politycznych w Grenoble, a w  2005 r. obroniła doktorat z socjologii w Paryżu. W zawodzie dziennikarskim wystartowała w 1996 r. – i szybko wybiła się w czasopismach oraz TV France (I Télévision/Canal Plus) jako reporterka i operatorka.
  • WAHE POGHOSJAN: kilka słów od tłumacza
  • Dodano 2009-11-26
  • *WAHE POGHOSJAN* – urodził się w 1944 roku w Erywaniu. Debiutował jako prozaik mając 22 lata. Należy do wyjątkowo ciekawych powojennych pisarzy ormiańskich. Jest przede wszystkim wyśmienitym autorem krótkich nowel, prozatorskich miniatur, które w ogóle stanowią specialité de la maison  nowożytnej literatury ormiańskiej – również w diasporze, czego dobitnym przykładem jest chociażby twórczość Williama Saroyana. Zdając sobie sprawę z wciąż jeszcze bardzo małej znajomości literatury kraju, nie bez  kozery zwanego kolebką cywilizacji, chciałbym nieco ułatwić zadanie zarówno sobie, jak i polskim Czytelnikom, przybliżając pisarstwo Poghosjana przy pomocy analogii, które wszakże już z istoty swojej muszą być ułomne.
  • ZBIGNIEW T. SZMURŁO
  • Dodano 2009-11-25
  • Zbigniew T. Szmurło to historyk kultury, publicysta, tłumacz i plastyk. Redaktor naczelny kwartalnika elbląskiego „Tygiel”, członek Rady Naukowo-Programowej Centrum Badań Wschodnich Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Znawca problematyki rosyjskiej (przede wszystkim kaliningradzkiej) i kaukaskiej (szczególnie dotyczącej Armenii), który napisał wiele artykułów o historii, kulturze i sztuce Armenii. Współinicjator ustawienia w Elblągu przed kościołem Miłosierdzia Bożego chaczkaru – ormiańskiego krzyża wotywnego, wykonanego w Armenii dla upamiętnienia 90 rocznicy Genocydu – Ludobójstwa dokonanego na Ormianach w 1915 r. na terenie Turcji, 1600-lecia istnienia ormiańskiego alfabetu i polsko-ormiańskiej przyjaźni. Inicjator przekazania do zbiorów Narodowej Galerii Armenii w Erywaniu kilkudziesięciu grafik polskich artystów, które zapoczątkowały stałą kolekcję sztuki polskiej.